Okolica

  • wieś Pieczarki

    wieś Pieczarki

  • pomnik niemiecki

    pomnik niemiecki

  • jezioro Dargin

    jezioro Dargin

Pieczarki
Wieś mazurka położona w  południowej części powiatu węgorzewskiego, w gminie Pozezdrze nad jeziorem Dgał Wielki. W pobliżu miejscowości znajdują się inne jeziora: Dargin (część kompleksu jeziora Mamry), Skarż Wielki z zatoką Skarż Mały, oraz sródleśne: Warniak i Dgał Mały. Wieś leży 8 km na północ od Giżycka, wzdłuż drogi powiatowej nr 1732 łączącej Kuty i Pozezdrze przez Świdry z Giżyckiem. Przez miejscowość biegną piękne trasy rowerowe. Bliskość jezior stanowi wspaniała bazę dla wypoczynku. Okolica jest rajem dla ornitologów. Na tym, terenie znajduje się ponad 100 gatunków ptaków. Okolice wsi Pieczarki należą do jednych z najbardziej urokliwych miejsc w okolicach Gizycka.

Historia wsi
Początki Pieczarek nie są znane, ale na terenie obecnej wsi już w XV wieku istniał młyn  oraz huta żelaza, wykorzystująca okoliczne pokłady rudy darniowej. W 1481 roku młyn i hutę nabył od Marcina Leckiego wraz z jedną włóką i czterema morgami na prawie magdeburskim niejaki Jan Pieczarka, który założył w tym miejscu wieś. 16 kwietnia 1529 roku książę Albrecht nadał mieszkańcom wsi 30 włók, z czego sołtysowi Janowi trzy. W XVI wieku nazywano wieś raz Pietzarken (Pieczarki), drugi raz Gehlingen od nazwiska Prusaka, który był tu smolarzem i rybakiem. Pieczarki były wsią królewską, jej mieszkańcy płacili czynsz i odrabiali robociznę na rzecz majątku domeny państwowej w Węgorzewie. W 1931 roku nazwę wsi urzędowo zmieniono z Pietzarken na Bergensee. Nazwa Pieczarki została przywrócona po II wojnie światowej. We wsi znajduje się pomnik poległych żołnierzy z czasów I wojny światowej oraz dwa małe, XIX- wieczne cmentarze ewangelickie.

Jezioro Dargin
To jeden z większych akwenów. Ma powierzchnię 3030 ha. Jego długość wynosi 10,1 km, a szerokość 5,6 km. Jest stosunkowo głębokim jeziorem. Jego głębokość maksymalna to 37,6 m, a głębokość średnia - 10,6 m. Długość linii brzegowej wynosi 37,6 m. Dargin nie jest samodzielnym jeziorem, lecz elementem kompleksu znanego pod wspólną nazwą Mamry. Jezioro łączy się od południa z jeziorem Kisajno, od zachodu z jeziorem Łabap i dalej z Jeziorem Dobskim, a od północny z jeziorem Kirsajty (przejście pod Mostem Sztynorckim. Na północnym brzegu znajduje się też wejście do kanału Sztynorckiego łączącego Dargin z niewielkim Jeziorem Sztynorckim, nad którym znajduje się znana wieś letniskowa i duży port jachtowy Sztynort. Nad samym jeziorem Dargin znajdują się miejscowości Pieczarki, Nowy Harsz, Skłodowo i Poganty.